Quality

 

 

AVOD A.Ş. kuruluşundan 2007 yılına kadar ISO 9001:2000 ve HACCP sistemlerini uygulamış olmakla beraber, 2007`de BRC/IFS Global Gıda Standartlarını uygulamaya geçmiştir ve 4 yıldır bu sistemleri kullanmaktadır.
AVOD A.Ş.’nin, ISO 9001:2000’den BRC/IFS Global Gıda Standartlarına geçişi hızlı ve verimli olmuştur. Belgelerin sahip olunduğu yılla beraber tüm dünyada bu standartları kullanan firmalar arasında aldığı derecelerle çok önemli yerlere gelmiştir. Günümüzde de bu standartlar sistemimiz içersinde yer almaktadır. Firmamız bu belgelerin denetimini yapan kuruluşlar arasında seçiciliğini en üst noktada tutup BRC/IFS tarafından akreditasyonu yapılmış kurumlarla çalışmaktadır.

 

BRC

 

BSE, enfeksiyonlu sığır eti, kümes hayvanları ve yumurtalarda Salmonella zehirlenmesi, süt ürünlerindeki yüksek seviyede Listeria gibi geçmişte meydana gelen birçok gıda alarmına tepki olarak BRC (İngiliz Perakende Satış Konsorsiyumu, İngiliz perakendecilerin ilgisini temsil eden bir İngiliz ticaret organizasyonu) gıda üretim tesislerinde asgari hijyen standartlarını belirleyen BRC – Küresel Gıda Standardı’nı yayımlamıştır.

BRC – Küresel Gıda Standardı ürüne veya menşei ülkesine bakmaksızın İngiliz perakendecilere gıda ürünü tedarik eden satıcılar için tasarlanmıştır. Bu şablona uygunluk yasal bir gereklilik değildir ancak İngiliz perakendeciler tarafından adeta bir zorunluluk gibi görülmektedir. Standarda uymak için gıda tedarikçi / üreticileri yönetim sistemlerinde üç ana kriteri benimsemelidirler:

  • HACCP’nın benimsenip uygulanması
  • Belgelendirilmiş ve efektif bir kalite yönetim sistemi
  • Fabrika ortamı standartları, ürünler, işlemler ve personelin denetimi

BRC – Küresel Gıda Standardı gerekliliklerine karşı gıda yönetim sisteminizi belgelendirmek aşağıdaki yararları firmamıza sunmaktadır.

Certifiction of our food management system against BRC-

  • Gıda güvenliğinizi ve gıda güvenliği yönetim sisteminizi geliştirir
  • Güvenilir gıda üretme / satma taahhüdünüzü ortaya koyar
  • İngiliz perakendeciler birliği tarafından tanınma
  • Müşterileriniz / tüketicilerinizin ürün güvenliğini ve kalite güvenini arttırır
  • Yeni pazar / yeni müşteri perspektifinizi geliştirir
  • Yerinde tedarikçi değerlendirme ve tedarikçi kontrolü kolaylaşır.


IFS


Gıda perakendecileri; tedarikçilerine ve “kendi özel markalarının” üreticilerine denetim yapmaktadırlar. Bu denetimler belgelendirme kuruluşlarının bağımsız denetçileri  tarafından düzenlenmektedir.
Alman ya da Fransız perakendeciler ile çalışan her üretici IFS denetimlerine tabi tutulmaktadır. Perakende  ticareti yapanlar bu denetimlere tabi tutulmasalar dahi, tedarikçilerinden bu standardı uygulamalarını talep  edebilirler.

 

 

Sertifikalar